Buďte optimističtí při dosahování cíle

Milí čtenáři,
abyste mohli začít řešit nějaký problém nebo dosáhnout nějakého cíle, musíte si nejprve určit, jak má vypadat vaše budoucnost. Albert Einstein řekl: „Uprostřed každého problému se nachází příležitost.“
Vždy byste měli mít na paměti, že i když možná víte, co chcete, a máte dobrou představu o tom, jak toho dosáhnout, pokud vás to neinspiruje k vynaložení potřebného úsilí, nebudete úspěšní.
Jakmile však svou touhu povýšíte na spalující vášeň, finanční prostředky k dosažení toho, co chcete, najdete. Nebudete mít všechny odpovědi, ale jakmile se dostatečně inspirujete a vydáte se na cestu k úspěchu, budete hromadit odpovědi a pomoc od ostatních.
Lidé, kteří jsou úspěšní, využili to, co věděli na začátku plus znalosti, které získali na své cestě. Inspirace je udržela na cestě, i když se jim do cesty postavily překážky.
V přelomové knize Viktora Frankla Člověk hledá smysl, která pojednává o jeho konfliktech v nacistickém táboře smrti v Osvětimi, Frankl uvedl, že člověk zjistí jak, jakmile má proč. Je to jako cíl nebo překážka, které s úspěchem překonáme nebo dosáhneme, jakmile se naše proč rozvine ve vášeň nebo spalující touhu překonat cokoli, co by nám mohlo stát v cestě k úspěchu.
Winston Churchill to dobře vystihl, když řekl: „Úspěch sestává z cesty od neúspěchu k neúspěchu bez ztráty nadšení.“
To je důvod, proč se mnoho lidí vydává za určitým cílem a nepřestane, dokud ho nedosáhne. Ti, kteří znají svůj cíl a mají silnou touhu ho dosáhnout, se nezastaví, dokud ho nedosáhnou. Existuje jeden hlavní důvod, proč mnoho lidí selhává: nezačnou. Buď prostě nezačnou, nebo začnou, ale zastaví je sebemenší překážka na cestě.
Napoleon Hill si uvědomoval, jak je důležité zůstat nadšený a optimistický nejen na začátku roku, ale po celý rok, kdy dosahujeme malých cílů, které nás nakonec dovedou až na vrchol našich snů. Připomíná nám, že všechny překážky, na které narazíme, jsou ve skutečnosti naše největší příležitosti. S nadšením vám přeji hodně úspěchů při stanovování vašich cílů v tomto roce!
Don Green
Předseda Nadace Napoleona Hilla
Z pera Napoleona Hilla
Buďte optimističtí při dosahování cíle
Optimismus je otázkou duševního návyku. Můžete se naučit praktikovat návyk optimismu – a tím výrazně zvýšit své šance na dosažení úspěchu. Nebo se můžete zahnat do jámy pesimismu a neúspěchu.
Optimismus je jedním z nejdůležitějších rysů příjemné osobnosti. Do značné míry však vyplývá z dalších vlastností, o kterých jsme hovořili – smyslu pro humor, naděje, schopnosti překonávat strach, spokojenosti, pozitivního duševního nastavení, flexibility, víry a rozhodnosti.
Pesimista se bojí ďábla a většinu času tráví bojem s ním.
Optimista miluje svého stvořitele a tráví svůj čas jeho uctíváním.
S pesimismem můžete bojovat prostřednictvím naprosté víry ve dvě nejzákladnější pravdy nauky o úspěchu:
1. „Cokoli si lidská mysl dokáže představit a čemu uvěří, toho člověk může dosáhnout.“
2. „Každá nepřízeň osudu a každá porážka v sobě nese zárodek rovnocenného prospěchu, pokud jsme dostatečně vynalézaví, abychom jej našli.“
Klaďte si příjemné plány
Místo abyste se obávali špatných věcí, které by vás mohly potkat, věnujte každý den několik minut počítání příjemných událostí, které se stanou zítra, příští týden a v tomto novém roce! Když na ně budete myslet, zjistíte, že si kladete plány, jak je uskutečnit! Pak si osvojíte návyk na optimismus.
Pamatujte, že žádný velký vůdce ani úspěšný člověk nebyl pesimistou. Co jiného by takový vůdce mohl svým následovníkům slíbit než zoufalství a porážku?
Dokonce i v nejtemnějších dnech občanské války věřili vůdci na obou stranách – například Lincoln a Lee – v lepší dny, které přijdou.
Přirozený optimismus Franklina D. Roosevelta vdechl sklíčenému národu v hluboké krizi novou naději.
Dokonce i nechvalně proslulí vůdci – Hitlerové, Stalinové, Mussoliniové a Maové – spoléhali na příslib lepších dnů, aby si získali stoupence pomocí takových sloganů, jako jsou „svět zítřka“, „nemáte co ztratit, jen své okovy“ a „nová Asie“.
Můžete vy – žijící v nejsilnějším společensko-ekonomickém a politickém systému v dějinách lidstva – chtít něco menšího?
Pamatujte, že v lidských vztazích se podobné přitahuje k podobnému, ať už ve fyzickém světě vládne cokoli. Optimista má tendenci obklopovat se optimisty, stejně jako úspěch přitahuje další úspěch.
Pesimista však plodí starosti a problémy, aniž by pronesl jediné slovo nebo vykonal nějaký čin, protože jeho negativní duševní postoj k tomu slouží jako dokonalý magnet.
Optimismus je sám o sobě druhem úspěchu. Znamená totiž, že máte zdravou, klidnou a spokojenou mysl. Mimořádně bohatý člověk může být fyzicky neúspěšný, pokud mu jeho neustálý pesimismus přivodil žaludeční vředy.
Optimismus není stav mysli, kdy házíte úsudek do větru v bláhové víře, že se budoucí události postarají samy o sebe. Takový pohled je jen pro blázny.
Používejte zdravý úsudek
Existuje pevné přesvědčení, že věci mohou dopadnout dobře, když budete myslet dopředu a rozhodnete se pro postup na základě zdravého úsudku. Dovolte mi uvést příklad.
Na vrcholu velkého boomu v roce 1928 se našli falešní optimisté, kteří odmítali uvěřit, že by bublina mohla někdy prasknout. Posmívali se těm několika prozíravým „pesimistům“, kteří upozorňovali, že se národ pohybuje na nebezpečně inflační a spekulativní půdě.
Když se dno propadlo, „optimisté“ byli zaskočeni. Mnohým chyběla duchovní síla hledat vítězství v porážce a projevili se jako skuteční pesimisté.
Ale ti, kteří se nebojácně a poctivě dívali dopředu, se prodejem krátkodobých zásob a dalšími prostředky dostali do pozice, kdy vydělali balík. Ti se projevili jako praví optimisté.
Takovým optimistou můžete být i vy. Naučte se stavět k budoucnosti čelem. Analyzujte ji. Zvažte faktory s jasným úsudkem. Pak se rozhodněte, jak budete postupovat, aby věci dopadly podle vašich představ.
Zjistíte, že budoucnost nepřináší nic, čeho byste se museli bát.
Napoleon Hill
Zdroj: Napoleon Hill: Miami Daily News, Science of Success Series, červen a červenec 1956.