#Úterní dobíječ

Dvanáct bohatství života (část první)

Napoleon Hill

Milí čtenáři,

v prvním vydání knihy Myšlením k bohatství z roku 1937 Napoleon Hill uvádí: „Mysl nemá žádná omezení kromě těch, která si připouštíme. Chudoba i bohatství jsou potomky myšlení.“

Skutečné bohatství se skládá z myšlenek, ne z peněz. Peníze jsou pouze hmotným prostředkem, který se směňuje za myšlenky. Papírové peníze samy o sobě – jeny, eura nebo jiná měna – nemají žádnou hodnotu, tu jim dává myšlenka, která se za nimi skrývá. Celá pointa spočívá v tom, že byste neměli hledat bohatství venku. Bohatství se ukrývá uvnitř vás. Používejte svou mysl ke konstruktivnímu myšlení. Možná právě proto zařadil Napoleon Hill ekonomické zabezpečení až na poslední místo v seznamu dvanácti bohatství života.

Pravdou je, že nelze vyjádřit nic, co nemáme nejprve ve své mysli. Pokud existuje nějaké tajemství, pak je to právě toto – veškerá síla, veškeré bohatství a veškerý úspěch musí být nejprve myšlenkami v naší vlastní mysli.

Jak bohatství, tak chudoba jsou skutečně produkty lidské mysli. Nejprve máme myšlenku, pak plán, jak jí dosáhnout, a pak přistoupíme k činům a vytrváme, dokud nedosáhneme kýžených výsledků.

Jste jedinou osobou, která z vás může udělat úspěšného nebo neúspěšného člověka. Rozhodnutí je jen a jen na vás.

Pamatujte, že čím více toho společnosti nabídnete, tím větší bohatství k vám poplyne. Naše schopnost přijímat to, po čem toužíme, se nachází v nás a jediné omezení tkví v naší dovednosti to přijmout.

Don Green

Ředitel Nadace Napoleona Hilla

Z pera Napoleona Hilla

Dvanáct bohatství života (část první)

Prvním z dvanácti velkých bohatství je pozitivní duševní postoj. Všechna bohatství, ať jsou jakékoli povahy, začínají jako stav mysli a pamatujme, že stav mysli je jediná věc, nad kterou máme úplnou, absolutní a nezpochybnitelnou kontrolu. Právo kontrolovat a řídit vlastní mysl je dar od Stvořitele, díky kterému člověk může řídit svůj pozemský osud a žít takový život, jaký si přeje.

Pravomoc člověka ovládat a usměrňovat svou vlastní mysl k cílům, které si sám zvolí, je jeho největším bohatstvím, a pokud se této moci chopí a bude ji usměrňovat prostřednictvím pozitivního duševního postoje, bude přitahovat všech dalších jedenáct faktorů, které člověka činí bohatým. Pozitivní duševní postoj je důležitý, protože přitahuje věci a okolnosti, po kterých člověk touží, zatímco negativní duševní postoj přitahuje věci a okolnosti, po kterých člověk netouží. Tuto skutečnost jsem již zmínil v předchozích vysíláních, ale je natolik důležitá, že je třeba ji zopakovat.

Pozitivní duševní postoj přitahuje bohatství pravého přátelství. A bohatství, které člověk nachází v naději na budoucí úspěch. A bohatství, které člověk nalezne v práci podle vlastního výběru, kde může dát průchod nejvyšší úrovni své duše. A bohatství, které člověk nachází ve svých domácích, pracovních a profesních vztazích. A bohatství svobody od strachu a obav. A bohatství písní a smíchu. A bohatství trvalé víry v Nekonečnou inteligenci, která člověka uvádí do souladu se zákony vesmíru. Ano, toto a všechna ostatní bohatství začínají pozitivním duševním postojem. Můžeme se tedy divit, že pozitivní duševní postoj zaujímá první místo v seznamu dvanácti velkých bohatství?

Druhým bohatstvím je pevné fyzické zdraví. Pevné zdraví začíná pevným zdravotním vědomím, a to se vytváří díky pozitivní mysli, která přemýšlí v kategoriích pevného zdraví, a ne v kategoriích nemoci. Hypochondr – tedy člověk, který trpí imaginární nemocí – si způsobuje nemoc projevem negativního duševního postoje.

„Jak člověk smýšlí ve svém srdci, takový je.“ A to platí pro zdraví i všechny ostatní faktory, které ovlivňují život člověka. Věřte, že budete mít pevné zdraví a budete dodržovat rozumné návyky, které k pevnému zdraví povedou. Věřte, že budete úspěšní a budete dělat věci, které vás k úspěchu dovedou. Víte, když nám dal moudrý Stvořitel úplnou kontrolu nad jedinou věcí, nad naší vlastní myslí, věděl, že díky této síle si můžeme vytvořit nebo k sobě přitáhnout vše, co si budeme přát nebo potřebovat.

Třetím bohatstvím života je harmonie v mezilidských vztazích. Harmonie s druhými začíná harmonií se sebou samým. Je totiž pravda, že ti, kdo se řídí následujícím Shakespearovým napomenutím, mají k dispozici značné výhody: „Sám sobě buď věrný, a z toho musí vyplývat, že jako noc následuje po dni, nemůžeš být falešný nikomu.“ Poté, co si člověk vypěstuje návyk harmonie v sobě samém, bude pro něj snadné navázat harmonický vztah ke svému Stvořiteli, členům své rodiny, spolupracovníkům, sousedům i cizím lidem, s nimiž se setkává. Vnitřní harmonie přitahuje okolnosti, věci a lidi, po kterých člověk touží. Disharmonie je od sebe odhání a přitahuje věci, po kterých člověk netouží.

Čtvrtým bohatstvím je osvobození od strachu. Žádný člověk, který se něčeho bojí, není svobodným a nezávislým člověkem, jakým Stvořitel zamýšlel, abychom všichni byli. Strach je nástrojem zlých sil světa a můžete si být jisti, že tam, kde se vznáší tato mrchožravá vrána, je něco mrtvého, co by mělo být pohřbeno. Sedm nejčastějších obav, které proklínají lidstvo, je strach z chudoby, strach z kritiky, strach z nemoci, strach ze ztráty něčí lásky, strach ze ztráty svobody, strach ze stáří a strach ze smrti. A to všechno jsou strachy, které si člověk vytvořil sám a které lze pozitivním duševním postojem ovládnout.

Páté bohatství představuje naděje na budoucí úspěch. Největší ze všech forem štěstí pramení z naděje na dosažení vytouženého cíle nebo záměru. Právě tato naděje je zodpovědná za veškerý lidský pokrok a je prostředkem, díky němuž se člověk může udržet v dobré náladě, i když je to těžké a úspěch se zdá být vzdálený. Chudák je ten, kdo nehledí do budoucnosti s nadějí, že se stane člověkem, kterým by chtěl být, nebo že dosáhne cílů, po nichž nejvíce touží, a s vírou, že těchto cílů dosáhne.

Bez naděje, kterou vyjádřili signatáři Deklarace nezávislosti, by dnes neexistovala svobodná Amerika. Bez naděje by neexistovala vakcína na zvládnutí dětské obrny. Bez naděje ze strany věřících by neexistovala civilizace a my bychom stále žili v temném věku krutosti a strachu. Naděje je skutečně záchranou jednotlivce a příslibem lepší budoucnosti pro nás všechny.

Šestým bohatstvím je schopnost víry. Víra je spojovacím článkem mezi myslí člověka a velkou univerzální zásobárnou Nekonečné Inteligence. Je to úrodná půda zahrady lidské mysli, do níž může člověk zasadit semínka svých tužeb s plnou jistotou, že vyklíčí a porostou, dokud nevytvoří veškeré bohatství, po němž touží. Víra je věčný elixír, který dává impulsům lidského myšlení tvůrčí sílu a vede k akci. Je základem všech zázraků a mnoha tajemství, která nelze vysvětlit běžnou logikou ani minulou zkušeností. Víra je síla, která přeměňuje běžnou energii myšlení do jejích duchovních ekvivalentů. A je jediným prostředkem, jímž si lze vesmírné síly Nekonečné inteligence přivlastnit pro potřeby člověka.

Napoleon Hill

Zdroj: Napoleon Hill: Adversity to Advantage (Nepřízeň osudu výhodou)

Dvanáct bohatství života (část první)

Ferrari 296 GTS: Platí pro něj jiné

Dvanáct bohatství života (část první)

Páteční káva: Vraťte se ke studni