#Páteční káva

Páteční káva: Vraťte se ke studni

Jim Stovall

Když čelíme výzvě – ať už v osobním nebo profesním životě – máme silné nutkání hledat nějakou novou, vylepšenou techniku nebo „zázračnou pilulku“. A i když je určitě užitečné sledovat nejnovější technologie a myšlenky 21. století, někdy je nejrychlejší cesta vpřed ta, která vede zpátky ke kořenům.

V prvním filmu natočeném podle jedné z mých knih, The Ultimate Gift (Největší dar), jsme získali práva na píseň od legendárního bluesového umělce B. B. Kinga. Měl jsem možnost se s ním osobně setkat, navštívit několik jeho koncertů a být přítomen i na jeho oslavě 80. narozenin. V té době měl za sebou více než 60 let kariéry a velmi dobře se vyznal v nové hudbě i aktuálních interpretech.

Když jsem se ho zeptal, co ho inspiruje, řekl mi, že se pravidelně vrací „ke studni“. Vysvětlil mi, že přestože noví hudebníci mají co nabídnout, svou tvorbu staví na základech generací, které tu byly před nimi. B. B. King věřil, že občas je třeba vrátit se až ke kořenům svého řemesla, aby člověk znovu našel inspiraci. Pro něj tou „studnou“ byly rané nahrávky Roberta Johnsona. A přestože si velmi vážil mladých umělců, chápal, že jejich hudba vzniká skrze předávání a vlivy z minulosti – ale že právě tam, u studny, zůstává ta nejsilnější a nejčistší zpráva.

V poslední době pracuji na knize, která vychází z díla Johna Steinbecka. I když jsem velkou část svého života věnoval psaní knih, scénářů a těchto sloupků, plně si uvědomuji, že jen velmi málo autorů kdy dosáhlo úrovně Johna Steinbecka. Čím víc studuji jeho dílo, tím víc vidím, jak inspiroval celé generace spisovatelů – včetně mě.

Mohu se něco naučit od každého autora, který své řemeslo bere vážně a ovládá ho dobře, ale něco výjimečného se stane, když se vrátím ke knihám Ernesta Hemingwaye, F. Scotta Fitzgeralda, Williama Faulknera nebo právě Johna Steinbecka.

Když jsem před více než 30 lety vstoupil do televizního světa, všechno bylo analogové. Originální videokazety se musely při střihu převádět do kopií. Pokud bylo potřeba provést víc úprav, museli jsme kopírovat z kopie – a jediný způsob, jak zachovat kvalitu, byl vrátit se k originálu. Tento analogový princip platí i pro nás, pokud chceme ve svém životě něco zlepšit.

Až dnes půjdeš svým dnem, ochutnávej nové věci – ale nikdy nezapomeň vrátit se ke své studni.

Dnešek je ten den!

Jim Stovall

Slepý miliardář, autor mnoha knih i pravidelného pátečního zamyšlení s názvem Páteční káva.

 

Páteční káva: Vraťte se ke studni

Dvanáct bohatství života (část první)